top of page

Past Years Results and Awards

2022-2023

Fall Marching Band

Blue Ridge Regional - Salem, VA

2nd place OVERALL out of 8 Bands in Group 2

1st place music

2nd place visual

2nd place general effect

2nd place percussion

1st place color guard

Lynchburg Classic - Lynchburg, VA​

2nd place OVERALL of 6 Bands in Group 4

2nd place music

1st place visual

2nd place general effect

2nd place percussion

2nd place color guard

Blue Ridge Festival of Bands - Vinton, VA

1st place OVERALL out of 6 Bands in Group 3

2nd place music

2nd place visual

1st place general effect

2nd place percussion

2nd place color guard

1st place drum major

VMBC State Championships - Liberty University

6th place OVERALL in Group 2

6th place music

6th place visual

5th place general effect

5th place percussion

4th place color guard

Winter Guard

Cumberland HS - January 21st

5th place in SRA2 with a 48.76

3rd place in equipment analysis

5th place in movement analysis

4th place in design analysis

4th place in general effect

Clover Hill HS - March 4th

9th place in SRA2 with a 55.26

6th place in equipment analysis

8th place in design analysis

Sherando HS - March 11th

6th place in SRA2 with a 58.05

5th place in equipment analysis

6th place in movement analysis

6th place in design analysis

6th place in general effect

VBODA Marching Assessment

Superior Rating (I, I, I, I, I, I, I)

 

VBODA Concert Assessment

High School Concert Band - Grade 5

Superior Rating (I, I, II, I)

RCPS County Assessment

High School Concert Band - Grade 5

Superior Rating (I, I, I, I)

7th/8th Grade Combined Band - Grade 2

Excellent Rating (I, II, II, I)

RCPS Jazz Assessment

High School Jazz Band

Superior Rating 

Middle School Jazz Band

Superior Rating

Superiors in both Marching and Concert Assessment

Results in VBODA Honor Band for 2022-2023!!

Honor Band of America

Nicholas Louvet - clarinet

All-Virginia Band

Symphonic Band:

Nicholas Louvet - 11th chair clarinet

High School All-District Band

Symphonic Band:

Ty Ogle - 1st chair tuba ^

Nicholas Louvet - 3rd chair clarinet ^

Josie Fraticelli - 4th chair trumpet ^

Concert Band:

Eliana Guzman - 1st chair piccolo ^

Colby Thompson - 1st chair trumpet

Carma Ferguson - 3rd chair tuba

Nicholas Fraticelli - 3rd chair alto saxophone

Felix Rodriguez Torres - 3rd chair bass clarinet

Zachary Louvet - 4th chair trombone

Gabriel Bryson - 5th chair flute

Zander Honaker - 5th chair percussion

Landon Cairns - 8th chair trumpet

Hayden Hartz - 15th chair clarinet

 

^ Denotes All-State Call-Back

 

Middle School All-District Band

Symphonic Band:

Roman Isbell - 3rd chair french horn

Asher Faught - 4th chair flute

Lucy Bolling - 5th chair alto saxophone

Lauren Smith - 6th chair french horn

Annaleigh Hall - 21st chair clarinet

Concert Band:

Allen Blakey - 2nd chair clarinet

Casey Weeks - 4th chair clarinet

High School All-County Band

Eliana Guzman, Gabriel Bryson, Nicholas Louvet, Hayden Hartz, Abigail Cummings, CJ Spinner, Rachel Stover, Felix Rodriguez Torres, Nicholas Frativelli, Gavin Russell, Josie Fraticelli, Colby Thompson, Landon Cairns, Lauren Starkey, Ashley Gardner, Zachary Louvet, Daniel Floyd, Heidi Hartz, Ty Ogle, Carma Ferguson, Zander Honaker, Justin Louvet

 

Middle School All-County Band

Asher Faught, Sam Miller, Carson Weeks, Allen Blakey, Olivia Carico, Annaleigh Hall, Morgan Lawson, Casey Weeks, Colton Wright, Lucy Bolling, Jonathan Jarvis, Austin Francisco, Lydia Seiver, Roman Isbell, Lauren Smith, Ashton Honaker, James Robertson, Lyric Barton, Miles Wigfall, Lila Nicely

Virginia Tech Honor Band

Gabriel Bryson - flute

Nicholas Louvet - clarinet

Ashley Gardner - french horn

Josie Fraticelli - trumpet

Zachary Louvet - trombone

Ty Ogle - tuba

Zander Honaker - percussion

Virginia Tech MV for a Day

Nicholas Louvet - clarinet

Jackson Critzer - tenor saxophone

Lauren Smith - mellophone

Landon Carins - trumpet

Colby Thompson - trumpet

Justin Louvet - percussion

Jacob Snead - percussion

Kylie Thompson - percussion

Raevien Claighborne - color guard

2021-2022

Blue Ridge Regional - Salem, VA

1st place OVERALL out of 5 Bands in Group 1

1st place music

2nd place visual

1st place general effect

1st place percussion

1st place color guard

Star City Classic - Roanoke, VA

3rd place OVERALL in Class AA

1st place visual

Blue Ridge Festival of Bands - Vinton, VA

2nd place OVERALL in Class AA

2nd highest score in Class A/AA out of 11 bands

2nd place music

2nd place marching

2nd place general effect

2nd place percussion

2nd place color guard

2nd place drum major

VBODA Concert Assessment

High School Concert Band - Grade 4

Straight Superior Ratings (I, I, I, I)

8th Grade Band - Grade 3

Superior Rating (I, I, I, II)

RCPS Jazz Assessment

Combined Jazz Band

Excellent Rating

All-Virginia Band

Symphonic Band:

Nicholas Louvet - 10th chair clarinet

High School All-District Band

Symphonic Band​:

Nicholas Louvet - 2nd chair clarinet^

Zachary Louvet - 5th chair trombone

Ky Yeoman - 12th chair clarinet

Concert Band

Ty Ogle - 3rd chair tuba

Josie Fraticelli - 5th chair trumpet

Jacob Snead - 6th chair percussion

^Denotes All-State Call-Back

Middle School All-District Band

Symphonic Band​:

Nicholas Fraticelli - 1st chair bari sax

Landon Cairns - 3rd chair trumpet

Grace Deweese - 3rd chair euphonium

Hayden Hartz - 13th chair clarinet

Concert Band

Daniel Floyd - 4th chair trombone

Carma Ferguson - 4th chair tuba

Justin Louvet - 5th chair percussion

Abigail Cummings - 12th chair clarinet

Virginia Tech Honor Band

Nicholas Louvet - clarinet

Ky Yeoman - clarinet

Josie Fraticelli - trumpet

Zander Honaker - percussion

Band Room Awards

John Philips Sousa Award

2022-2023: Nicholas Louvet

2021-2022: Ky Yeoman

2010-2011: Nicholas Kidd

2009-2010: Rachel Ely

2008-2009: Judd Peverall

2007-2008: Paul Toler

2006-2007: Colt Campbell

2005-2006: Whitney Vincel

Patrick S. Gilmore Award

2022-2023: Josie Fraticelli

2021-2022: Hannah Puskar

2010-2011: Abby Caldwell and Alexandra Clark

2009-2010: Nicholas Kidd

2008-2009: Emily Daniels

2007-2008: Judd Peverall and

Kenny Lampert

2006-2007: Sean Gart

2005-2006: Molly Holland

Louis Armstrong Jazz Award

2022-2023: Nicholas Fraticelli

National School Color Guard Award

2022-2023: Raevien Claighborne

National School Marching Award

2022-2023: Ashley Gardner

Marching Rookie of the Year

2022-2023: Lauren Starkey

2021-2022: Grace DeWeese

2010-2011: Jessy Wilson

2009-2010: Adam Kelly

2008-2009: Chris Bell

2007-2008: Bryan Daunt and

Jonathon Wilson

2006-2007: Samuel Montgomery

2005-2006: Kristin Phillips and

Sam Clifton

2004-2005: Michael Morris

2003-2004: Adam Price

2002-2003: Colt Campbell

2001-2002: Molly Holland

2000-2001: Bruce Stec

1999-2000: Zach Webber

1998-1999: Matt Pickle

1997-1998: Lorin Moseley

Marching Band Section of the Year

2022-2023: Mellophones

2021-2022: Trumpets

2010-2011: Trombones

2006-2007: Percussion

2005-2006: Color Guard

2004-2005: Clarinets

2003-2004: Trombones

2002-2003: Flutes

2001-2002: Horns and Trombones

2000-2001: Horns and Color Guard

1999-2000: Flutes and Percussion

1998-1999: Trombones and

Color Guard

1997-1998: Clarinets

Concert Band Section of the Year

2022-2023: Saxophones

2021-2022: Clarinets

Jazz Band Section of the Year

2022-2023: Trumpets

2021-2022: Rhythm

Volunteer of the Year

2022-2023: Diana Landreth

2021-2022: Matt Louvet

2006-2007: Ed Kohinke

2005-2006: Leslie and Dave Bittner

2004-2005: Greg and Sharon Lampert

All-State

2022-2023: Nicholas Louvet - Symphonic

2021-2022: Nicholas Louvet - Symphonic

2006-2007: Kenny Lampert - Concert

2005-2006: Colt Campbell - Concert

bottom of page